Přeskočit na obsah

Stirlingův motor

Motor využívající teplovzdušného principu, který byl prvně představen v roce 1816 Robertem Stirlingem.  S využitím současných technologií může být tento motor výrazně účinnější než spalovací motory a zároveň splňovat i náročná ekologická kriteria. 

Moderní Stirlingovy motory dnes najdete například v ponorkách, vesmírných družicích nebo jako součást kogeneračních jednotek v rodinných domcích.

STEM soutěž Stirlingův motor

Soutěž “Postav si svůj Stirlingův motor” vychází z toho, že základní konstrukce tohoto typu motoru je tak jednoduchá, že ji zvládne takřka každý. Organizátoři soutěž navíc všem přihlášeným zajišťují základní stavebnici dílů, které pro konstrukci svého modelu potřebují. Vše ostatní už je na vaší fantazii, trpělivosti, kreativitě a dovednosti, abyste ze svého motoru dostali co nejvyšší otáčky, protože to je hlavní kritérium pro hodnocení vašeho modelu. 

Garant a organizátor soutěže

Soutěž “Postav si svůj Stirlingův motor” je součástí výukových aktivit  Národního technického muzea v Praze, které poskytuje prostory pro finálová kola, organizačně soutěž zajišťuje Spolek pro podporu odborné výuky při HK Praha. 

Garantem a mentorem projektu je Ing. Jiří Toman, spolu s kolegou Ing. Milošem Milnerem. Jirka Toman je autorem tohoto projektu a stál u všech jeho předcházejících 15 ročníků. Nejúspěšnější motory z minulých ročníků si můžete jako inspiraci prohlédnout ZDE.

Důležité informace pro školní rok 2021/2022

 PRAVIDLA:  soutěž je určena jednotlivcům a malým týmům do tří členů. Jednoduchá pravidla pro vaši účast v soutěži najdete ZDE.

TERMÍNY:  do soutěže se hlásíte  individuálně, svůj projekt můžete připravovat ve škole se souhlasem učitelů, lze ho však zvládnout i v domácích podmínkách. Finálová kola k vyhodnocení vašich modelů jsou dvě, povinné je květnové, můžete využít i dubnového termínu k vyzkoušení, měření a k technickým konzultacím.

20. dubna 2022 v 10:00 v učebně NTM Praha – doporučená generálka, kterou lze využít k technickým konzultacím, v případě nemožnosti se zúčastnit květnového finále jsou vám do hodnocení započítány výsledky z tohoto měření.

25. května 2022 v 10:00 v prostorách NTM Praha – oficiální finálové kolo, hodnocení provádí odborná porota, autoři nejlepších motorů získají hmotné odměny.

PŘIHLÁŠKY:  na základě přihlášky do soutěže získáváte ZDARMA sadu součástek pro sestavení Stirlingova motoru. Přihlášky zasílejte e-mailem na adresu:

jiritom@seznam.cz  nebo technickesouteze@ntm.cz

Další informace a podrobnosti najdete na stránkách NTM v sekci Soutěže NTM.

STEM projekty jsou jedním z nejúčinnějších forem podpory odborné výuky, které doplňují teoretickou výuku o praktické aktivity rozvíjející kreativitu, touhu po objevování, bádání a napětí při pokusech a konstruování prototypů a modelů, které kopírují reálný svět a reálné problémy, které v technickém světě řešíme. 

V projektu VÝUKA 4.0,  který pro střední odborné školy připravuje a realizuje Spolek pro podporu odborné výuky při HK Praha, jsou STEM projekty hlavní aktivitou, kterou školám pro technické vzdělávání nabízíme. Informace z loňského ročníku Stirlinga najdete ZDE.