Přeskočit na obsah
Domů » Novinky » Investujte do vzdělávání

Investujte do vzdělávání

Investujte do vzdělávání, motivujte, měřte, pozorujte změny a opakujte.

Existuje nepřeberné množství nejrůznějších metod, jak měřit přínos vzdělávacího procesu. A jeden v nich může mít trochu zmatek. Máme možnost využít Bloomovu taxonomii, která je založena na principech klasického vzdělávacího procesu. Můžeme si vystačit se standardní „ROIkou“, a měřit tak přímé náklady a finanční přínos bez ohledu na zájem o studium. Novou metodou pro vzdělávání může být  Kirkpatrickův model evaluace vzdělávání, který je založený na stupňovém hodnocení ve vzdělávacím procesu. A byť je tato metoda Donalda L. Kirkpatricka známá už od roku 1959, její principy nikterak nezničil nástup moderních technologií. Ba naopak. Dost možná jsme právě díky moderním technologiím násobně rychlejší, můžeme automatizovat sběr hodnocení, sledovat analýzu (a změnu) chování studentů/zaměstnanců a dokážeme si kvalitu a přínos vzdělávacích aktivit vyhodnotit mnohem rychleji.

Kirkpatrickovy 4 stupně evaluace vzdělávání

  1. REAKCE – co si o vzdělávání/školení myslíme a jak se cítíme během (a bezprostředně po) školení, workshopu, digitální akademii, případně dalších formách vzdělávání

2. UČENÍ – jaké informace jsme se dozvěděli, co jsme se naučili, jaké dovednosti jsme získali

3. CHOVÁNÍ – jak se změnilo naše chování a způsobilosti, jak umíme nové vědomosti přenést do praxe

4. VÝSLEDKY – jaký vliv má změna našeho chování (po získání nových dovedností a přijmutí změny) na výsledky a cíle jednotlivců, týmů nebo celé třídy/firmy/společnosti (ideálně v návaznosti na vzdělávací cíl, pracovní roli, apod.)

Jak to využijeme?

Ve vzdělávání je důležité si uvědomit, že evaluace vzdělávání je jen posledním krokem v procesu, který obsahuje i analýzu potřeb, systematickou přípravu vzdělávacích cílů s ohledem na jednotlivé kompetence a role, s ohledem například i na budoucí konkurenceschopnost apod.

Měření efektivity vzdělávání je smysluplné pouze tehdy, pokud využijeme získané informace ke zlepšení celého procesu. To znamená, že měření efektivity není jen konečný výsledek (ROI, jedno číslo), ale kruhový proces, který nás vrací k analýze potřeb a přípravě rozvojových plánů pro další období. Pouze pečlivou přípravou a formulováním cílů můžeme zajistit úspěch vzdělávacích aktivit. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.