Přeskočit na obsah
Domů » Novinky » 16. ročník Stirlinga začíná

16. ročník Stirlinga začíná

Ve spolupráci s NTM Praha zveme Vaše studenty k účasti v 16. ročníku technické soustěže POSTAV SVÉHO STIRLINGA.  Soutěž je jako i v minulých letech pod vedením a garancí Ing. Jiřího Tomana.

Postav svého Stirlinga

Postav svého Stirlinga je tradiční technická soutěž, kde mají soutěžící za úkol sestavit a zprovoznit svůj model tohoto motoru.  Stirling je motor, který využívá teplovzdušného principu a  který byl prvně představen v roce 1816 Robertem Stirlingem.  S využitím současných technologií může být tento motor výrazně účinnější než spalovací motory a zároveň splňovat i náročná ekologická kriteria.  Moderní Stirlingovy motory proto dnes najdete například v ponorkách, vesmírných družicích nebo jako součást kogeneračních jednotek v rodinných domcích.

Soutěž „Postav si svůj Stirlingův motor“ vychází z toho, že základní konstrukce tohoto typu motoru je tak jednoduchá, že ji zvládne takřka každý. Organizátoři soutěž navíc všem přihlášeným zajišťují základní stavebnici dílů, které pro konstrukci svého modelu potřebují. Vše ostatní už je na vaší fantazii, trpělivosti, kreativitě a dovednosti, abyste ze svého motoru dostali co nejvyšší otáčky, protože to je hlavní kritérium pro hodnocení vašeho modelu. 

Přihlašte sebe nebo i celý tým

Soutěž „Postav si svůj Stirlingův motor“ je součástí výukových aktivit  Národního technického muzea v Praze, které poskytuje prostory pro finálová kola, organizačně soutěž zajišťuje Spolek pro podporu odborné výuky při HK Praha. 

Garantem a mentorem projektu je Ing. Jiří Toman, spolu s kolegou Ing. Milošem Milnerem. Jirka Toman je autorem tohoto projektu a stál u všech jeho předcházejících 15 ročníků. Nejúspěšnější motory z minulých ročníků si můžete jako inspiraci prohlédnout ZDE.

Do 16. ročníku soutěže se můžete přihlásit individuálně, svůj projekt můžete připravovat ve škole se souhlasem učitelů, lze ho však zvládnout i v domácích podmínkách. Finálová kola v letošním ročníku k vyhodnocení vašich modelů budou dvě, povinné je květnové, můžete využít i dubnového termínu k vyzkoušení, měření a k technickým konzultacím.

20. dubna 2022 v 10:00 v učebně NTM Praha – doporučená generálka, kterou lze využít k technickým konzultacím, v případě nemožnosti se zúčastnit květnového finále jsou vám do hodnocení započítány výsledky z tohoto měření.

25. května 2022 v 10:00 v prostorách NTM Praha – oficiální finálové kolo, hodnocení provádí odborná porota, autoři nejlepších motorů získají hmotné odměny.

PŘIHLÁŠKY:  na základě přihlášky do soutěže získáváte ZDARMA sadu součástek pro sestavení Stirlingova motoru. Přihlášky zasílejte e-mailem na adresu:

jiritom@seznam.cz  nebo technickesouteze@ntm.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..