29. června se v učebnách NTM na Letné konal již 15. ročník soutěže Vyrob si svůj Stirlingův motor. Soutěž je již od svého začátku spojená s autorem a propagátorem tohoto projektu Jirkou Tomanem a v posledních letech i s NTM na Letné. Letos poprvé také s podporou Hospodářské komory Praha prostřednictvím Spolku pro podporu odborného vzdělávání a MSP a jeho pracovní skupiny Výuka 4.0 a speciální projekty.
Slavnostního zahájení soutěže se kromě organizátorů a partnerů zúčastnil i ředitel NTM Karel Ksandr a viceprezident HK Roman Pommer, kteří popřáli účastníkům co nejlepší výkony jejich motorů a poděkovali za to, že i v této době ovlivněné covidem, nenechají zahálet své konstruktérské talenty.
I když byl letošní ročník výrazně ovlivněn covidovým zavřením škol, proběhlo finálové kolo i se “zahraniční” účastí, protože mezi finalisty byli i zahraniční studenti. Cílem soutěže je vyrobit funkční model tzv. Stirlingova motoru.
Stirlingův motor je spalovací motor s vnějším spalováním, pracující s cyklickým stlačováním a expanzí vzduchu nebo jiného pracovního plynu. Stlačováním při nízké teplotě pracovního plynu a expanzí při vysoké teplotě pracovního plynu probíhá transformace tepelné energie na mechanickou práci. Jde o motor s uzavřeným oběhem, s regenerativním ohřevem a se stálou náplní pracovního plynu.
Byl vynalezen v roce 1816 jako konkurence parního stroje Jeho praktické použití bylo omezeno na nízkovýkonné domácí nasazení.
Stirlingův motor je významný pro svou vysokou účinnost v porovnání s parním strojem. Stirlingovy motory jsou schopny dosáhnout 40% účinnosti, mají tichý chod a umějí využít téměř libovolný zdroj tepla. V současnosti zvyšuje jejich význam možnost použití alternativních a obnovitelných zdrojů energie, zvláště v případě použití motoru pro mikrokogeneraci.
Sestavené motory se hodnotí ve dvou zkouškách, při kterých se měří počet otáček sestaveného motoru. Po prvním testu má konstruktér možnost upravit svůj motor a tak ho “optimalizovat” pro druhou zkoušku. Výsledky zkoušek můžete vidět na výsledkové tabuli účastníků finále.
Protože je to soutěž, tak pochopitelně vyhrává nejlepší motor, ale faktickými vítězi jsou všichni fináloví účastníci. Organizaci i ceny pro účastníky finále podpořil finančně partner projektu, INNOGY, kterému tímto velmi děkujeme za podporu soutěže i projektu Výuka 4.0.
Součástí celé akce také byla nová soutěž Vytiskni si pneumotor, kdy soutěžící mají za úkol navrhnout pneumotor, vyrobit ho na 3D tiskárně a otestovat jeho funkčnost na zkušební stolici.
Setkání zástupců škol
Souběžně s touto soutěží proběhlo i první setkání s pozvanými zástupci pražských škol, kterým jsme představili náš projekt Výuka 4.0 k podpoře odborné výuky na středních školách. Představili jsme připravené aktivity pro školy, možnosti využití spolupráce s MHMP, kterou prezentoval Mgr. Pavel Dvořák, i s aktuálními partnery z řad firem, které jsou již do projektu zapojeny. A nově jsme mezi partnery mohli přivítat i NTM, se kterým budeme v příštím školním roce spolupracovat při vzdělávacích programech pro školy a učitele.
Prezentace projektu Výuka 4.0 na setkání se zástupci škol.