Přeskočit na obsah
Domů » Novinky » Generálka Stirlinga

Generálka Stirlinga

20. dubna proběhla v NTM v Praze generálka finálového kola soutěže Postav svého Stirlinga.

Toto kolo je pro soutěžící nepovinné, mají zde možnost vyzkoušet své modely a zkonzultovat případné problémy s odborníky. Letos ale nečekaně přineslo dva rekordy, které určitě budou zapsány v historii této soutěže. 

Účastníci generálky

Trochu paradoxně převažovali učitelé nad samotnými soutěžícími, přijela se podívat řada učitelů, kteří se chtěli seznámit s podmínkami této soutěže a probrat možnosti zapojení jejich školy do příštích ročníků. Soutěž není omezena jen pro studenty z Prahy, přijeli učitelé z Hradce Králové, Jedovnice, Roudnice nad Labem, Ústí nad Labem nebo Nového Města nad Metují.

Nejmladší účastník v historii soutěže

Daniel Novák je žákem 8.třídy a stal se tak nejmladším účastníkem soutěže v dosavadních ročnících. Jeho motorek dosáhl 472 ot/min. Kluk zapálený do techniky sestavil svůj motor sám jen s příspěním rad svého táty. Pro srovnání musíme uvést, že řada motorů z finálového kola v červnu 2021 nedosáhla takovýchto otáček, abychom ukázali jakou práci se podařilo Danovi odvést.

Nová konstrukce Stirlingova motoru

Martin Labudek ze SPŠ a G Třebešín představil naprosto nový typ konstrukce svého motoru. Martin využil soutěže pro svoji maturitní práci a využil tohoto tématu opravdu skvěle.  Jeho “tréninkové” rozběhy se nakonec zastavily na neuvěřitelných 1805 ot/min, což je vyrovnání dosavadního rekordu soutěže.

Jirka Toman popisuje odlišnost Martinova motoru: “Martin jako první v historii soutěže použil membránu místo pístu. Aby to mohl udělat, musel podstatně  zvětšit průměr – proto musel vyrobit stojan jinak, a tak si vytiskl dvojitý stojan rozkročený nad membránou. Tudíž celá horní deska je podstatně větší. Membrána je z běžného nafukovacího balonku, plochu a uchycení k ojnici vytváří víčko z PET lahve. Výhoda membrány – naprostá těsnost a nulové tření.” 

Výsledky tohoto testovacího kola slibují, že náš letos čeká velmi zajímavé finále a že se máme určitě na co těšit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..